W piątek 11 października 2019.r odbył się spacer po Szopienicach , zorganizowanego przez Stowarzyszenie ON/OFF Szlakiem Patriotek ze Ślaska . W naszej dzielnicy przeszliśmy śladami Józefy Kantorówny i Albiny Balasowej. Jedną z organizatorek spaceru była Alina Bednarz, która od lat propaguje działalność kobiet na Śląsku. Obecnie razem ze swoimi koleżankami pisze kolejną książkę poświęconą kobietom – patriotkom, w której opisuje życie i działalność śląskich kobiet w okresie międzywojennym Dwie z czterech kobiet , którym poświęcona będzie publikacja były mieszkankami Szopienic. To Józefa Kantorówna – nazywana Druhną Ziutą oraz Albina Balasowa , którą potocznie nazywano babką Balaszką ale również bardzo poważnie ” szopienicką królową Polski „. Pozostałe trzy bohaterki to mieszkanki Katowic: Koniarek Zofia ( Bogucice ) Wanda Jordan – Łowińska ( Koszutka ) Maria Rożnowiczowa ( Centrum K-C ). Wszystkiego o tych wspaniałych kobietach już za niedługo w książce Aliny Bednarz oraz współautorek.
Podczas spaceru odwiedziliśmy Kościół św. Jadwigi , gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Józefie Kantorównej ( 1896-1990) , następnie zatrzymaliśmy się przy szkole w której uczyła Józefa Kantorówna tj. ul. Bednorza – obecnie sklepy, Rossmann, Piekarnia Kłos i inne. Była to Szkoła nr I w Roździeniu J. Kantorówna uczyła w niej od 1 września 1922 r. Później udaliśmy się na ul. Lwowska 14 w tym domu na I pietrze mieszkała Józefa Kantorówna . Następnym miejscem poświęconym J. Kantorównie jest Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Wiosny Ludów 22. Dnia 25 czerwca 2007 Józefa Kantorówna została patronką szkoły. Na budynku szkoły wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona temu wydarzeniu . Kolejnym miejscem związanym z Józefa Kantorówną jest ulica jej imienia , jedna z głównych ulic w centrum naszej dzielnicy. Ostatnim miejscem jest cmentarz parafialny przy ul. Brynicy , gdzie spoczywa Józefa Kantorówna.
Ślady Albiny Balasowej ( 1899-1977) prowadzą na Uthyman – drugie Szopienice. Tam przy ul. Wytapiaczy 2,mieszkała Albina Balasowa. Podczas górnośląskiego plebiscytu pełniła funkcje męża zaufania. Była sanitariuszką, kurierką i łączniczką podczas powstań śląskich. Po wybuchu II wojny została aresztowana przez gestapo . Przebywała w mysłowickim obozie pracy dla ” gorliwych polaków ” .Pracowała w niemieckim urzędzie ( dawniejszy magistrat – ratusz przy ul. Wiosny Ludów 24 jako sprzątaczka, wykradła wtedy spisy polaków, którzy mieli zostać wywiezieni do obozów koncentracyjnych i przekazała polskim działaczom.Po wyzwoleniu zorganizowała stołówkę dla polskich żołnierzy. Pracowała jako kucharka w żłobku kop. Wieczorek. Kucharką była świetną , często gotowała na weselach , prymicjach i innych uroczystościach. Taka pamiętają ją nieliczni najstarsi mieszkańcy Szopienic.Nieraz reprezentowała kobiety śląskie w Belwederze u boku gen. Jerzego Ziętka. Zawsze chodziła w stroju śląskim – ” po chopsku „. Zmarła w Szopienicach. Pochowana jest również na szopienickim cmentarzu.
Obie kobiety – mieszkanki Szopienic – prawie rówieśniczki . Czy się znały czy miały okazję razem działać – współpracować ? Nic na ten temat nie wiadomo. Józefa Kantorówna – postać znana , o której każdy mieszkaniec słyszał i zna jej działalność. Albina Balasowa – nieznana, jakby zapomniana. Ciężko było znaleźć ludzi, którzy pamiętają i i znali tę kobietę w naszej dzielnicy.